Blat z kompozytu w ogrodzie – zastosowanie i pomysły
„Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliśmy”, śpiewał przed laty bard Jonasz Kofta. Przeciwstawiał w utworze piękno natury wytworom cywilizacji, w tym – wszechobecnemu betonowi. Do wizji zabetonowanego świata można dołączyć obraz świata z plastiku. To tworzywo widać wszędzie, pod każdą szerokością i długością kuli ziemskiej. Najbardziej razi w ogrodach.
Ogrody, parki, skwery, kawiarenki i bary pod gołym niebem, wszystkie tereny zielone, to miejsca odpoczynku, relaksu, spotkań i zabaw. Powinny cieszyć oczy naturalnym pięknem, a plastik nim nie jest. To, oczywiście, materiał o wszechstronnym zastosowaniu, w miarę tani. Dlatego wszędzie wokół stoją plastikowe krzesełka, stoliki, ozdoby. Widok spowszedniał, dlatego nie zwraca się już na niego uwagi.
Czy tak powinno być? To pytanie należy uznać za retoryczne i w kontekście poprzedniego akapitu jedyną odpowiedzią jest – nie.
Jeśli mamy ogród, nawet jego namiastkę w postaci balkonu lub tarasu, postarajmy się, aby spełniał rolę przestrzeni do odpoczynku. Nawet najmniejszy teren zielony wymaga wyposażenia go w meble. Ich wybór jest ogromny, ale czy równie duży jest wybór materiałów do ich produkcji? Króluje plastik. Umówmy się, że nie bierzemy go pod uwagę. Pozostaje drewno i kamień. Piękne. Drewno wymaga właściwej konserwacji, o kamień należy umiejętnie dbać (dosyć łatwo go uszkodzi).
Innym, nie mniej polecanym materiałem, którego można użyć pod gołym niebem, jest kompozyt.
Zastosowanie kompozytu w ogrodzie
Kompozyt to uniwersalny materiał budowlany, z którego powstają deski kompozytowe (deska kompozytowa np. jako panele podłogowe na tarasy zamiast tradycyjnych desek drewnianych), ale też wytrzymałe blaty stołów czy półek. Właściwości kompozytów są wykorzystywane zarówno w domach, jak i w powierzchniach zewnętrznych, a materiały kompozytowe na dobre zagościły również w ogrodach. Ten wielowarstwowy materiał jest szczególnie odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz niezwykle wytrzymały, co nie zawsze można powiedzieć o naturalnych surowcach, takich jak choćby surowe drewno. Struktura takiego połączenia jest niezwykle mocna i odporna, cechuje się optymalną gęstością. A to nie koniec zalet kompozytu. Kompozyt jest odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, ale też na działanie skrajnych temperatur, dlatego nie ma przeszkód, aby posiadać kompozyt również w przestrzeni ogrodu.
Dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne. Nie odkształca się, nie odbarwia i nie wymaga impregnacji. Przy minimum zachodu gwarantuje maksimum użytkowości. Można z niego zrobić blaty do umywalek kompozytowych, stołów i stolików, siedziska, parapety, półki i umieszczać je w miejscach zarówno nasłonecznionych jak i zacienionych. Mogą zmoknąć, są trwałe, nie wietrzeją. Zaletą ich zastosowania jest także to, że możemy dowolnie zestawiać kolory i kształty, pobawić się w twórców osobistego Edenu. Z tego powodu kompozyt jest doskonałym materiałem do stosowania na zewnątrz.
Jak Państwo widzicie, blat z kompozytu w ogrodzie ma cały szereg zalet i niezwykle szerokie zastosowanie. Dodajmy szczerze, że o kompozyt, niezależnie od przewidzianego zastosowania, także należy dbać. Blatów i desek kompozytowych nie trzeba jednak konserwować specjalistycznymi, drogimi preparatami, odmalowywać, nie wymaga jakichś szczególnych zabiegów, wystarczy utrzymać go w czystości. W jaki sposób to robić, jakie stosować preparaty do czyszczenia kompozytu – o tym w następnym wpisie na blogu. Uczciwie zostanie przedstawione wieloletnie doświadczenie w użytkowaniu kompozytu w domu, na tarasie, w ogrodzie.
W tym wpisie koncentrowano się na podsunięciu rozwiązania aranżacji Państwa przestrzeni zielonej. Jakiekolwiek wybierzecie, cokolwiek zrealizujecie, pamiętajcie o słowach poety.