Projekt łazienki – o jakich elementach należy pamiętać?
Urządzanie łazienki w nowym domu, czy też remont łazienki w domu modernizowanym to inwestycja, którą zwykle wykonuje się na wiele lat. Mimo to nie jest ona chętnie remontowanym pomieszczeniem – takie przedsięwzięcie wiąże się z dość dużym kosztem materiałów i pracy specjalistów. W przypadku remontu łazienki w istniejącym domu, należy liczyć się z pewnymi trudnościami i uciążliwościami dla domowników, związanymi z przeprowadzanymi pracami remontowymi. Dlatego aranżację tego pomieszczenia należy dobrze przemyśleć i zaplanować dokładnie każdy element wystroju, aby służyło nam ono przez wiele lat.
Co jest ważne w projektowaniu łazienki? Istotna jest przede wszystkim ergonomia wnętrza, przekładająca się na wygodę użytkowania pomieszczenia przez wszystkich domowników. Wymaga to doboru odpowiednich elementów wyposażenia i optymalnego ich rozmieszczenia. A co z estetyczną stroną łazienki? Lepiej skupić się na najnowszych trendach wnętrzarskich, czy może postawić na ponadczasowe rozwiązania? W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych porad dotyczących projektowania łazienki. Podpowiemy, jak sprawić, by korzystanie z łazienki było komfortowe i aby wyglądała ona perfekcyjnie, niezależnie od zmieniających się trendów.
Klucz do sukcesu, czyli projekt dopasowany do potrzeb użytkowników
Nawet najbardziej designerska łazienka z najlepszym wyposażeniem, nie sprawdzi się, jeżeli nie będzie spełniała wymagań domowników lub co gorsza, jej układ będzie uniemożliwiał swobodne korzystanie z jej podstawowych elementów. Jeżeli w domu znajduje się osoba starsza lub niepełnosprawna, mająca problemy z poruszaniem się, wówczas warto wyposażyć łazienkowe wnętrze w odpowiednie uchwyty i inne elementy zwiększające bezpieczeństwo oraz ułatwiające korzystanie z łazienki. Urządzając łazienkę, weźmy także pod uwagę wzrost domowników, a także to, czy w domu są dzieci. Rozlokujmy sprzęty w taki sposób, aby użytkowanie ich było wygodne, a wysokość, na której się znajdują (np. w przypadku szafek wiszących) optymalna.
Projekt łazienki powinien być dopasowany do jej wielkości i specyfiki – weźmy pod uwagę czy wnętrze jest wysokie lub niskie, czy w łazience są okna, czy też w pełni bazujemy na sztucznym świetle. Na tej podstawie możliwy jest dobór odpowiednich (tzn. dopasowanych wielkością i kolorystyką) elementów wyposażenia wnętrza, dzięki którym stworzysz piękną i funkcjonalną przestrzeń. Skoro mówimy o przestrzeni, to ile powinno jej być w łazience? Przyjmuje się, że łazienka z toaletą, która zapewni minimum komfortu powinna mieć co najmniej 5 m kw. Jeżeli jednak istnieje taka możliwość, to warto tę przestrzeń powiększyć – np. likwidując ścianki działowe lub przestawiając pralkę do innego pomieszczenia. Im więcej przestrzeni wygospodarujemy, tym lepiej możemy rozplanować wnętrze. Projektując łazienkę wydzielmy kilka stref, które będą organizować to wnętrze. Każda z nich pełni swoją wyjątkową rolę, razem tworząc komfortową i praktyczną przestrzeń użytkową.
Strefa umywalkowa – komfort i organizacja przestrzeni
Jedną z częściej używanych stref w łazience, jest strefa umywalkowa. Jej rola zdecydowanie nie ogranicza się do mycia rąk. To właśnie w niej wykonujemy poranną toaletę, a także czynności higieniczne przed snem. Strefa umywalkowa to przestrzeń, w której wykonywanych jest wiele zabiegów kosmetycznych (jak golenie, czy makijaż), dlatego warto zadbać o jej ergonomię. Strefa umywalkowa składa się z umywalki, lustra i odpowiedniego oświetlenia. Bardzo ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca przed umywalką – przyjmuje się, że powinno być to około 65 cm x 100 cm. Taka przestrzeń jest optymalna, aby można było korzystać z tej strefy swobodnie, bez obijania się o inne sprzęty. Umywalka powinna być zamontowana na takiej wysokości, która będzie umożliwiać swobodne korzystanie z niej wszystkim członkom rodziny. Zgodnie z europejskimi normami umywalka powinna być umieszczona na wysokości 85-95 cm – trzeba mieć na uwadze, iż jest to średnia wysokość. Ważniejsze jest dopasowanie wysokości umywalki do wzrostu domowników – w naszym artykule na temat montażu umywalki znajdziecie szczegółowe informacje na ten temat. Równie istotny jest montaż lustra na właściwej wysokości, tak, aby domownicy mogli wygodnie się w nim przejrzeć podczas zabiegów kosmetycznych. Warto także wziąć pod uwagę tryb życia i preferencje domowników. Jeżeli rano kilka osób jednocześnie potrzebuje skorzystać z umywalki i lustra, wówczas dobrym rozwiązaniem jest podwójna umywalka z dużym lustrem. To doskonałe rozwiązanie sprawdzi się w większych łazienkach i zapewni wysoki poziom komfortu użytkownikom. Równie ważna jest wielkość umywalki oraz jej kształt. Optymalną wielkością umywalki jest 60—70 cm x 40 cm. Im mniejsza umywalka, tym głębsza powinna być misa, co zminimalizuje rozchlapywanie wody poza jej brzeg. W przypadku umywalki zintegrowanej z blatem, może być ona mniejsza – około 40-50 cm szerokości. Umywalka okrągła zwykle ma średnicę około 35 cm i głębokość 10 cm, a dzięki zintegrowanemu blatowi zyskujemy dodatkową przestrzeń na kosmetyki i akcesoria.
Projektując strefę umywalkową pamiętajmy, że powinno się w niej znaleźć miejsce do przechowywania kosmetyków, środków czystości i akcesoriów łazienkowych. Dobrą opcją będzie wybór umywalki z blatem, pod którą umieścimy szafkę z półkami lub szufladami. Podwieszana szafka pod umywalkę pozwoli nam zorganizować przestrzeń do przechowywania, co ułatwi utrzymanie porządku w łazience.
Strefa kąpielowa lub prysznicowa – jaki wariant wybrać?
Na etapie projektowania łazienki przychodzi moment, kiedy musimy wybrać, czy w strefie kąpielowej znajdzie się wanna czy kabina prysznicowa. Na wybór wpływ może mieć kilka czynników – preferencje użytkowników i metraż łazienki.
Miłośnicy długich i aromatycznych kąpieli z pewnością jednogłośnie wybiorą wannę. Poza możliwością wykorzystania wanny jako domowego SPA, ma ona także wiele praktycznych zastosowań. To dobry wybór dla rodzin z dziećmi. Kąpiel malucha w wannie będzie znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza dla samego dziecka. Wybierając wannę, możemy zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania – w przypadku wanny do zabudowy, istnieje możliwość umieszczenia w obudowie praktycznych schowków. Nad wanną można zamontować suszarkę na pranie, co jest dobrą opcją do mniejszych łazienek. A jakie wymiary powinna mieć wygodna wanna? Najmniejsze dostępne na rynku wanny mają wymiary 100 cm x 65 cm. Jeżeli jednak chcemy by kąpiel była komfortowa dla osób o średnim wzroście, wówczas lepszym wyborem będzie wanna o długości około 170 cm, co wymaga wygospodarowania większej ilości przestrzeni w łazience.
W przypadku niewielkich łazienek w bloku najczęściej zalecany jest montaż kabiny prysznicowej, która zajmuje mało przestrzeni. Prysznic jest także świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wygodę i możliwość szybkiego odświeżenia się. To odpowiedni wybór dla seniorów, dla których wejście do wanny może być problematyczne i niebezpieczne. Nowoczesne strefy prysznicowe coraz częściej pozbawione są brodzików (zastosowanie odpływów liniowych, kabina typu walk in), co minimalizuje przeszkody dla osób z ograniczeniami w ruchu. A co z komfortem? W przestronnej kabinie prysznicowej z deszczownicą można zrelaksować się równie przyjemnie, co w wannie.
Istnieją rozwiązania, dzięki którym możemy pogodzić wygodę wanny z funkcjonalnością prysznica. Na brzegu wanny można zamontować specjalny rozsuwany/składany parawan, który będzie pełnił funkcję kabiny prysznicowej. Ochroni on przed rozchlapywaniem wody gdy będziemy chcieli tylko wziąć prysznic, a nie kąpiel. Dostępne są także brodziki wannowe – dzięki nim można cieszyć się funkcjonalnością kabiny prysznicowej, ale także umożliwiają wygodniejszą kąpiel dziecka lub komfortowe umycie psa.
Dla komfortowego użytkowania należy zadbać również o odpowiednią przestrzeń przed wanną i prysznicem. Przed kabiną prysznicową to około 90 cm x 100 cm. Długość strefy przed wanną powinna być natomiast dopasowana do jej długości, a szerokość tej strefy powinna wynosić 70-100 cm.
Strefa toalety – higieniczna i komfortowa
Wyznaczając w projekcie miejsce na miskę WC, można zdecydować się na model stojący lub podwieszany. W projektach nowoczesnych łazienek najczęściej wybiera się kompakty WC montowane na specjalnych stelażach podtynkowych. Zaletą podwieszanej toalety jest znacznie łatwiejsze utrzymanie w czystości jej otoczenia, w tym podłogi.
Planując umieszczenie w łazience strefy toalety, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii technicznych. Umiejscowienie miski WC jest ściśle uzależnione od tego, gdzie przebiega rura kanalizacyjna, ponieważ nie może być ona przeprowadzona w poziomie na odległość większą niż 2 metry (aby zminimalizować ryzyko zapychania się). Użytkowanie toalety powinno być w pełni komfortowe, dlatego na tę strefę najlepiej przeznaczyć obszar o wymiarach 110 cm x 135 cm, choć jako minimalne wymiary dla miejsca umieszczenia miski WC podaje się 100 cm x 110 cm. Rozmieszczając elementy wyposażenia na planie łazienki, pamiętajmy, aby sedes był oddalony od pozostałych elementów o co najmniej 20 cm. W łazienkach o dużym metrażu możliwy jest montaż bidetu. Jeżeli znajdzie się on w bezpośrednim sąsiedztwie muszli klozetowej, to odległość między nimi nie może być mniejsza niż 30 cm.
Ponadczasowa stylistyka czy najnowsze trendy? Projektujemy łazienkę
Urządzając łazienkę lub planując jej remont, warto postawić na styl, który będzie świetnie prezentować się przez wiele lat, mimo zmieniających się trendów. Kolor płytek i wyposażenia łazienkowego powinien stanowić neutralną bazę, do której dobierzemy dodatki, nadające odpowiedniego charakteru wnętrzu. Do ponadczasowych łazienek najczęściej wybierana jest jasna kolorystyka utrzymana w odcieniach bieli, beży i szarości. W tej tonacji wybieramy nie tylko kafle na podłogę i ściany, farbę, ale możemy też dopasować część elementów wyposażenia. Zarówno umywalki, jak i baterie dostępne są w bogatej kolorystyce. Do beżowych i kremowych wnętrz doskonale będą prezentować się umywalki z kompozytu mineralnego w dopasowanych kolorystycznie odcieniach.
Ponadczasową łazienkę można określić zasadą: mniej znaczy więcej. Dlatego wybierając materiały wykończeniowe do łazienki postawmy na jeden mocny akcent. Ważne, aby produkty, których użyjemy były trwałe i wysokiej jakości. Dobrym wyborem będzie wysokiej jakości ceramika, marmur, kamień, drewno, a także innowacyjne tworzywa o wielu zaletach, jak np. Solid Surface. Wówczas niezależnie od stylu, w którym urządzimy łazienkę, będziemy mieć pewność, że będzie ona funkcjonalna i estetyczna przez wiele lat.
powrót